We gaan op zoek naar bultjes en gaatjes op bomen en planten die door allerlei beestjes wordt veroorzaakt.
Gallen komen voor op allerlei boom- en plantsoorten. De meest bekende is waarschijnlijk de galappel die aan de achterkant van een eikenblad te vinden is. Ze zien eruit als mini appeltjes (zie foto) en worden veroorzaakt door o.a. verschillende soorten insecten.
Zie je gangetjes in een blad of een holletje, dan heb je waarschijnlijk te maken met een bladmineerder. Sluipwespen, galmuggen en allerlei andere insecten kunnen dit veroorzaken. De co-productie van parasiet en gastheer is vaak heel bijzonder.
Gallen kom je op elke natuurwandeling wel tegen, net als bladmineerders. Het is een kwestie van goed kijken.
Praktische info
Parkeren
Met de auto neem je op S200 (Lozerlaan/Ockenburghstraat) de afslag Monster/Parnassia Groep. Ga voorbij het tuincentrum rechtsaf over een bruggetje. Parkeer links op de parkeerplaats.
Parkeerplaats Landgoed Ockenburgh, Monsterseweg 4, 2552 RL Den Haag.
De gids verwelkomt je op de parkeerplaats bij de fietsenstalling
Openbaar vervoer
Buslijn 31 rijdt van bus-/tramhalte Leyenburg naar bushalte Ockenburgh aan de Monsterseweg. Meer bussen rijden naar Kijkduin. Zie ook 9292.nl.
Horeca in de buurt
Villa Ockenburgh heeft een restaurant plus een glazen kas voor kleine hapjes. Verder is er volop horeca rond het strand van Kijkduin. Ook stads-boerderij Pluk! heeft een lunchroom met terras.
Fietsen
Je kunt landgoed Ockenburgh goed bereiken op de fiets en er staan fietsenrekken waar je je fiets aan vast kunt maken.